Kiedyś gry wczytywane z kaset. Ogromne walkmany i telefony z antenką. Dziś nadszedł czas na rozumne maszyny.

~~~~~~~~~~
Cieszę się niezmiernie, że przyszło mi żyć w czasach, gdy naocznie doświadczam tylu zmian. Atari, na którym się godzinami zagrywałem w stare gry. Kasety, które setki razy wciągał mi walkman lub magnetofon. Obecnie smartfony i doba internetu.

Teraz do tej listy mogę dopisać zdanie Testu Turinga przez program komputerowy o wdzięcznej nazwie Eugene. Napisany w Sankt Petersburgu w Rosji, zaprogramowany został tak aby udawać trzynastoletniego chłopca.

Test Turinga ma na celu sprawdzenie, czy człowiek podczas rozmowy rozpozna, że prowadzi konwersację z maszyną czy z drugą żywą osobą. Program zdaje go, gdy zostanie uznany za ludzką istotę w przynajmniej 30% przypadków podczas wielu pięciominutowych rozmów. Eugene przekonał 33% z 30 sędziów, że jest człowiekiem. Test został przeprowadzony na Uniwersytecie w Reading w sześćdziesiątą rocznicę śmierci Alana Turinga.

Czy mamy się zacząć obawiać, że Matrix stanie się rzeczywistością i staniemy się jedynie bateriami zasilającymi cywilizację maszyn? Do tego nam chyba jeszcze daleko, prawda?

Dziękuję Ci za uwagę!